צור קשר

חיילים! נעשה לכם עוול?

יש לכם שאלה? אתם לא לבד!


  עריקות מהצבא וכיצד להתמודד בהצלחה מול בית דין צבאי

  במערכת הצבאית עריקות נחשבת לאחת העבירות החמורות ביותר. המערכת הצבאית לא מגלה סלחנות כאשר מדובר בעריק מהצבא וחוק השיפוט הצבאי דורש ענישה כבדה לכל עריק אשר ביצע עבירת עריקות. היחס מעט שונה כאשר מדובר בעריקות ממילואים, אך ההגדרה נותרית בעינה וגם מילואימניק יחשב תחת החוק היבש לעריק מהשירות לכל דבר ועניין. בכדי להתמודד בהצלחה מול המערכת הצבאית ומול בית הדין הצבאי תזדקקו לשירותיו של סנגור צבאי המתמחה בדיני צבא.

  עריקות בחוק השיפוט הצבאי

  חוק השיפוט הצבאי מפרט את סוגי העבירות ואת העונש המוטל עליהן. לפי סעיף 92 בחוק השיפוט הצבאי מוגדרת עריקות כהיעדרות של חייל, סדיר או מילואים משירות, מתוך כוונה לא לחזור. הסעיף שבא מיד אחריו מגדיר את תקופת ההיעדרות כתקופה של 21 ימים לפחות, בכדי שתחשב עריקות.

  הפרקליטות הצבאית – ענישה על עריקות

  לרוב הפרקליטות הצבאית תעמיד לדין עריק מהשירות. לפרקליטות זרוע מיוחדת העוסקת אך ורק בנושא עריקים (מה שמעיד על החשיבות המיוחדת שמייחס צה"ל לנושא) ושמה – פרקליטות עריקים. סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי דן בהיעדרות מהשירות ללא אישור והפרקליטות מגישה את כתב האישום בהתבסס על סעיף זה. היעדרות מהשירות נחשבת במערכת הצבאית לעבירה חמורה – כל כך חמורה עד כי עונש המקסימום למי שביצע עבירת עריקות ונחשב עריק מהצבא הינו15 שנות מאסר. שופטים בתי הדין הצבאיים לא נוטים לגלות סלחנות כאשר מדובר בעבירות עריקות, לכן הסיכוי הכי טוב שלך כעריק מהצבא, לצאת בעונש מינימאלי הוא התייעצות ושכירת שירותיו של עורך דין צבאי.

  זאת ועוד לעיתים בתי הדין הצבאיים אף יוסיפו רישום פלילי אשר ילך איתכם לכל החיים כחלק מהענישה. עריק שמתמודד לבד מול הפרקליטות הצבאית ובתי הדין הצבאיים תוך התייעצות עם סנגור שאיננו סנגור צבאי או מתמחה בדיני צבא יכול למצוא את עצמו בתסבוכת רצינית בהיעדר ייצוג מתאים.

  יחס הצבא לעריקות ממילואים

  עריקות ממילואים עשויה להסתיים בהליך של כתב אישום, או דין משמעתי. במקרה ומילואימניק מבצע עריקות שניה ממילואים (תוך פרק זמן של חמש שנים) יוגש כתב אישום נגד העריק. כתב אישום בגין עריקות ממילואים יוגש במידה והעריק ביצע עבירת עריקות של שנה ומעלה. צה"ל לא רואה בעין יפה עריקים כאשר עבודה של סנגור צבאי בעל ניסיון והתמחות בדיני צבא יכולה לעשות הבדל משמעותי בגובה העונש.