צור קשר

חיילים! נעשה לכם עוול?

יש לכם שאלה? אתם לא לבד!


  פטור מהצבא על רקע רפואי ושינויי פרופיל

  כל חייל מקבל טרם גיוסו פרופיל רפואי שיקבע את סוג שירותו בצה"ל. פרופילים צבאיים נעים בסקלה שבין המספרים 21 ל-97 ולצורך קביעתם תידרש לרוב וועדה רפואית. וועדה רפואית היא זו שקובעת ומשנה באופן קבוע או זמני את הפרופיל הצבאי. עם זאת, ניתן לערער על החלטות הוועדה הרפואית לצורך העלאת פרופיל צבאי , הורדת פרופיל צבאי ושינויים שונים בסעיפי הפרופיל הצבאי שנקבע. לשם כך קיימות 2 אופציות:

  • וועדה רפואית חוזרת – ועדה זו משמשת להעלאת פרופיל צבאי או להורדת פרופיל בכל מקרה של שנוי רפואי. פנייה לבקשה וועדה רפואית חוזרת חייבת לעמוד בשני התנאים הבאים :
   1. חלפו לפחות 3 חודשים מהחלטתה של הוועדה הרפואית הקודמת
   2. השנוי הרפואי מגובה בחוות דעת רפואית.
  • ערעור על קביעת הוועדה הרפואית – ערעור זה חייב להיות מוגש תוך חודש מיום החלטת הוועדה הרפואית ולכלול חוו"ד רפואית. עם זאת, במקרים שבהם הוועדה הרפואית קבעה חוסר כשירות לשירות אין צורך בחוות דעת רפואית, אם כי היא מומלצת.

  בכל מקרה, מומלץ להיוועץ בסנגור צבאי שמכיר מקרוב את המערכת הצבאית והמתמחה בסוגיות הגיוס לצבא, למשל : העלאת פרופיל צבאי, הורדת פרופיל צבאי, בקשות לפטור משירות צבאי וממילואים על בסיס טענות שונות (רקע משפחתי, נפשי, רפואי וכו') ועוד. למה? כי סנגור צבאי יודע בדיוק לאן לפנות בכל בקשה, למשל בנושא הורדת פרופיל צבאי.לדוגמה, יש הבדל בין אופן הפנייה של מועמדים לשירות בטחון ושל חיילים בסדיר : הראשונים פונים ללשכת הגיוס והאחרונים פונים לראש ענף מיון רפואי. גם חוות הדעת שתוגש בכל מקרה משתנה לפי סוג הפונה : מועמדים לשירות בטחון אינם מחויבים בחוות דעת של רופא צבאי כמו חיילים בסדיר. אולי תתפלאו, אבל סנגור צבאי יכול לעסוק גם בנושאים אלו…

  משרד עו"ד ריקי ישי מתמחה בדין אזרחי וצבאי והוא ייעץ בעבר לגורמים צבאיים שונים : חיל הרפואה ומשרד הבטחון. משרד זה מסייע בהפניות רפואיות ובקבלת חוות דעת בתחומים הרפואה הצבאית, פיסית ונפשית כאחד. המשרד עובד עם המומחים הטובים בארץ בתחום הרפואה ונסיונו הרב מסתכם במשפט אחד : אל תהססו לערער או לבקש וועדה רפואית חוזרת.

  יש לכם בעיה רפואית שנראה לכם שמזכה אתכם בפטור משירות צבאי? יכול להיות שכן אבל יש סבירות שלא.

  בעיות רפואיות רבות שבעבר היו מזכות בפטור, היום מזכות בפרופיל נמוך אבל עדיין כשיר.

  ברמת העיקרון מספרי הפרופילים, הסעיפים והאבחנות הינם חסויים בפני רוב הגורמים בצבא, עם זאת הניסיון הצליח ללמד אותנו על משמעויות הפרופילים.

  ראשית נבהיר מה המשמעות של כל סעיף:

  פרופיל 97 – פרופיל כשיר לשירות צבאי בכל תפקיד לרבות קרבי.

  פרופיל 82 – פרופיל כשיר לשירות צבאי בכל תפקיד לרבות קרבי, בהתאם לבעיה שהורידה בפרופיל, תתכן בעיה להתגייס ליחידות מובחרות.

  פרופיל 72 – קיימת בעיה רפואית שמונעת שירות ביחידות חי"ר, אך אין מניעה לשירות ביחידות כמו שריון ותותחנים.

  פרופיל 64 –  פרופיל שאינו מאפשר שירות קרבי בכל סוג שהוא.

  פרופיל 45 – הפרופיל הנמוך ביותר במסגרת כשירות לשירות. זהו פרופיל שבתוכו אמורות להיות הנחיות מיוחדות בהתאם לבעיה הרפואית בגינה הותאם הפרופיל.

  פרופיל 35 – פרופיל מיוחד וחדש יחסית לבעלי סכרת, אפילפסיה ובעיות שמיעה. שירות מוגן בתנאים מיוחדים.

  פרופיל 30 – פרופיל מיוחד, מותאם לאחר שמלש"ב הוגדר כמי שמתאים לו פרופיל 21 אך בשל נתונים אישיים או הכשרה מקצועית במקצועות הדרושים לצבא, הצבא מעוניין בשירותו ולכן מותאם לו פרופיל זה.

  פרופיל 24 – פרופיל בלתי כשיר לשירות באופן זמני.

  פרופיל 21 – פרופיל בלתי כשיר לשירות.

  כמה מילים על הפרופילים:

  1. כל פרופיל יכול להיות הן מטעמים נפשיים והן מטעמים רפואיים גופניים. בעקרון אף אחד לא יכול לדעת, פרט לגורמי רפואה, על מה ניתן לכם הפרופיל.
  2. יכול להיות פרופיל מסוים בעל סעיפים שידרשו התאמות שירות מיוחדות עבורכם. לא תמיד הדבר נעשה אוטומטית ולעיתים תצטרכו לבקש זאת.
  3. פרופיל 24 יכול להפוך לקבוע אם בתום הפרופיל נשארה לכם רק חצי שנה לשירות (לעיתים גם שנה לשירות – לרוב במקרי ניתוחים בשירות).

  אני חושב שקיבלתי פרופיל גבוה מידי שלא הולם את בעייתי הרפואית, כיצד אוכל לשנות את הפרופיל?

  חייל או מועמד לשירות ביטחון שסבורים שהפרופיל שלהם אינו תואם את מצבם הרפואי יכולים לערער על הפרופיל. יש חובה להגיש את הערעור בתוך 30 ימים מיום קביעת הפרופיל וקיימת חובה לצרף תעודה רפואית מרופא (אפשר רופא אזרחי) שתומכת בבקשה. חשוב לזכור שרוב הרופאים האזרחיים אינם מכירים את ספר הפרופילים ולכן רצוי להיעזר בעורך דין צבאי שמכיר את תחום הרפואה הצבאית לצורך הבקשה.

  מלש"בים מגישים את הערעור ללשכת הגיוס או למיט"ב ואילו חייל סדיר לענף רות"ם. 

  מה הפרוצדורה אם קיבלתי פרופיל נמוך מידי ואני חושב שמגיע לי פרופיל גבוה יותר?

  הדרך לערער על קביעה זו היא אותה הדרך לעיל.

  אם הותאם לכם פרופיל 21 אתם יכולים להגיש ערעור גם ללא תעודה רפואית מרופא.

  המצב הרפואי שלי השתנה עם הזמן, כיצד אני משנה את הפרופיל?

  אם המצב הרפואי שלכם השתנה עם הזמן, אתם יכולים לפנות לגורמים לעיל בצירוף תעודה רפואית ולבקש שינוי פרופיל. קחו בחשבון שניתן לבקש שינוי זה רק אם עבור 3 חודשים ממועד הוועדה הרפואית האחרונה שנקבעה לכם.

  מה הסיכויים באמת לשנות פרופיל רפואי?

  משרדנו עוסק כבר שנים בשינויי פרופיל. גם בהעלאות פרופיל וגם בהורדות. צה"ל וחיל הרפואה מודעים לעובדה שלא תמיד הם מאבחנים נכונה את הפרופיל הרפואי ולכן פניות רבות מאוד נענות בשינוי הפרופיל.

  בעיות רפואיות נפוצות שלא תמיד יזכו בפטור משירות צבאי על רקע הורדת פרופיל

  • צליאק – בעבר צה"ל לא היה ערוך לספק מזון שמתאים לחולי צליאק. כיום ישנו קייטרינג מיוחד לחולי צליאק ולכן חולי צליאק אינם מקבלים פטור גורף.
  • סכרת – הכל תלוי בסוג הסכרת וכן במידת האיזון שלה. כיום קיים גם סעיף גיוס בתנאים מיוחדים.
  • אפילפסיה – תלוי בכמות ההתקפים שהיו. אם היו פחות מ – 3 התקפים בשנה, סביר להניח שתגויסו גם אם בפרופיל נמוך מאוד.
  • אסטמה – גם באסטמה קיימות רמות חומרה שקשורות לבדיקות נשיפה שתבצעו. אסטמה קשה מביאה לרוב לגיוס בסעיף 45. רק אסטמה מאוד מאוד חמורה מביאה לפטור. עם זאת לאסטמה יש הנחיות מאוד מיוחדות בהן שיכון בחדר אסטמטיים. הפקודה של חדר אסטמטיים קובעת הנחיות ניקיון מחמירות מאוד ולא נמצא עדיין חדר אחד שעונה על ההנחיות ולכן תתעקשו על כך שמגיעה לכם לינת בית במידה והחדרים אינם ראויים לאסטמטיים.
  • אלרגיה לחלב – לפי רוב מגויסים. עם זאת משרדנו טיפל בחייל עם אלרגיה קשה לחלב והביא לשחרורו משירות הואיל ולא ניתן להתאים לו שירות בו הוא לא יהיה חשוף לדברי חלב לחלוטין.
  • אלרגיות – הכל תלוי בחומרת האלרגיה לפי מבדקי עור. גם אם קיבלתם פרופיל כשיר לשירות עליכם לוודא כי מותאמים לכם תנאי שירות שמאיינים את גורמי האלרגיה שלכם.
  • פריצות דיסק ובעיות גב – לרוב אינם מביאים לפטור משירות אלא להתאמת פרופיל נמוך ותנאי שירות בעבודה משרדית.
  • אספרגר – תסמונת אספגר עוסקת בספקטרום האוטיסטי. יש נטייה לפטור משירות אך לא תמיד והתעקשות יכולה לסייע לכם להתגייס.
  • הומוסקסואליות וטרנג'נדריות – בעבר ספר ההפרעות הפסיכיאטריות (DSM) קבע כי נטיות מיניות מסוג הומוסקסואליות מהווה הפרעה נפשית. תודה לאל, הספר שמט את ההומוסקסואליות ואיננה נחשבת עוד הפרעה נפשית ולכן הומוסקסואלים ולסביות מגויסים לשירות צבאי רגיל. עם זאת טרנסג'נדריות עדיין מוגדרת כהפרעה נפשית ולכן טרנסג'נדרים עשויים לקבל פטור משירות צבאי.
  • שימוש בקנאביס רפואי – לאחרונה הוחלט כי קנאביס רפואי מהווה תרופה חזקה לכל דבר, לכן לא ימהרו לפטור משירות רק בשל שימוש בקנאביס כתרופה.

  משרדנו עומד לשירותכם בכל בקשה לשינוי פרופיל צבאי.

  ליווי, ייעוץ וייצוג משפטי לחיילים ואנשי שירות הביטחון

   

  ערעור על פרופיל

  ערעור על פרופיל בצבא

  משרד עורכי דין ריקי ישי שימשה כיועצת משפטית בחיל רפואה ומתמחה במתן ליווי, ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי לחיילים, אנשי שירות הביטחון, נכי צה"ל, נפגעי פעולות איבה והורים שכולים. צוות המומחים שלנו יסייע בידכם בהליך הגשת ערעור על פרופיל במידה והינם מעוניינים להעלותו או להורידו בהתאם לנסיבות האישיות שלכם. אנו עומדים לשירותכם בכל שאלה, בקשה ופנייה ונשמח להעניק לכם מענה משפטי מיטבי בסטנדרטים המקצועיים הגבוהים ביותר וזאת מתוך תחושת שליחות ואחריות.

  מתי ניתן להגיש ערעור על פרופיל?

  הפרופיל המינימלי הנדרש לשירות ביחידה קרבית הוא 64. בעבר 72 היה פרופיל מינימלי אך היום ישנם תפקידי לוחמה שניתנים גם בפרופיל 64 כדוגת לוחמי מעברים. ישנם צעירים רבים בעלי מוטיבציה גבוהה לשרת כלוחמים ביחידות מובחרות, אולם נקבע להם פרופיל נמוך מ – 72. במצב זה, ניתן להגיש ערעור על פרופיל במטרה להעלותו. במידה והפרופיל נקבע על סמך בעיות רפואיות מהן סובל המועמד, הרי שיש להוכיח כי הבעיה הבריאותית אינה חמורה ושאין לה השפעה מהותית וממשית על ההתנהלות היומיומית ושגרת חייו של המועמד. במידה שהייתה בעיה רפואית בעבר שהשפיעה של קביעת הפרופיל, הרי שניתן לנסות ולהוכיח כי היא אינה רלוונטית וזאת בגיבוי של מסמכים רפואיים עדכניים.

  ערעור על פרופיל ניתן להגיש גם כאשר המועמד מעוניין להוריד אותו. הגשת ערעור על פרופיל צבאי חייבת להתבצע בהתאם לנהלי הצבא ומשום כך, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין צבאי מומחה הבקיא ברזי ההליך. הגשת ערעור על פרופיל כוללת שליחת מכתב מפורט ומנומק המציג את השיקולים עליהם מבוססת הבקשה לשינוי. הבקשה מועברת לבסיס הקליטה והמיון ושם היא נבדקת לעומק.

  הגשת ערעור על פרופיל צבאי

  הגשת ערעור על פרופיל מתבצעת במקרים בהם המועמד לשירות צבאי מעוניין לשנות את הפרופיל שנקבע לו בין אם שמדובר בהעלאה או בהורדה. הפרופיל הצבאי מציין את מידת ההתאמה והכשירות של המתגייס לשירות הצבאי. קביעת הפרופיל מתבצעת ביום הצו הראשון וזאת לאחר הערכה ושקלול של המצב הבריאותי והגופני של המתגייס הצעיר. בהתאם לפרופיל שנקבע, המועמד יכול להציע עצמו לשירות בתפקידים וחילות שונים על פי דרישות הצבא והעדפותיו שלו. בכל מקרה בו מתגייס טרי מעוניין לערער על הפרופיל שנקבע לו, הרי שעליו להיוועץ עם עורך דין צבאי ולקבל סיוע משפטי על מנת להגדיל את הסיכויים לקבלת הערעור. למענה מקצועי, ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי דין ריקי ישי.

  ×

  שיחת ווטסאפ