Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

צור קשר

חיילים! נעשה לכם עוול?

יש לכם שאלה? אתם לא לבד!


  עריקות

  עריקות מהצבא

  נפקדות בצבא מוגדרת כעבירה בה החייל אינו מגיע ליחידתו תוך 21 יום. לאחר 21 יום נחשב החייל הנפרד לעריק מהצבא והוא עומד בפני עונשים משתנים. למעשה, העונש על נפקדות ועריקות משתנה בהתאם לאורך הזמן שבהם נעדר החייל מיחידתו: 

  1. עריקה של עד 21 יום (נפקדות) 1-21 יום. עריקות מהצבא בפרק זמן זה מובילות לשיפוט של החייל ביחידתו ולעונש קל יחסית: עד 35 יום בכלא תלוי בפני איזו דרגה נשפט.
  2. עריקה של 21-45 יום. עריקות בפרק זמן זה מובילות לשיפוט של החייל בכלא צבאי ולעונש משתנה, תלוי בפסיקת השופט. חשוב לשים לב, לעיתים אם מדובר בעריקות חוזרת גם 45 ימי עריקות יביאו לשפיטה בבית דין צבאי.
  3. עריקה של יותר מ-45 יום. עריקות מהצבא שנמשכות יותר מ-45 מובילות לשיפוט של החייל בבית דין צבאי. העונש על עבירה זו תלוי במשך הזמן שבו היה החייל עריק מהצבא וכן בכוונתו.

  עם זאת, עריקות מהצבא ועבירות של עריקות ונפקדות אינן תמיד גוררות עונש מאסר ארוך. כיום, עריק מהצבא יכול לקבל עונשי מאסר נמוכים  וזאת בשל האפשרויות הבאות:

  • החייל יכול לערער על העונש שניתן בגין העבירות של נפקדות ועריקות. הערעור עשוי לצמצם את העונש שנקבע עד למינימום האפשרי.
  • לאחר המלצה של גחל"ת (גורמי חזרה לשירות תקין) לפטור או שינוי תנאי שירות – ייתכן שהפרקליטות יתחשבו בהמלצות אלו בעונש המתבקש.
  • שחרור מהצבא בעקבות פרופיל 21 – מדובר במקרים יוצאי דופן אך במקרים אלו אם הצלחנו להשיג פטור על רקע 21 במהלך נפקדות שלא הגיעה ל-45 ימים, החייל עשוי שלא לרצות עונש כליאה כלל.

  עם זאת, כדי לצאת בקלות מעבירת עריקות עליכם לשכור את שירותיו של משרד עו"ד מקצועי. עו"ד ריקי ישי מטפלת בהצלחה כבר שנים רבות בחיילים שהורשעו בעבירות אלו.

   

  עריקות מהצבא וכיצד להתמודד בהצלחה מול בית דין צבאי

  במערכת הצבאית עריקות נחשבת לאחת העבירות החמורות ביותר. המערכת הצבאית לא מגלה סלחנות כאשר מדובר בעריק מהצבא וחוק השיפוט הצבאי דורש ענישה כבדה לכל עריק אשר ביצע עבירת עריקות. היחס מעט שונה כאשר מדובר בעריקות ממילואים, אך ההגדרה נותרית בעינה וגם מילואימניק יחשב תחת החוק היבש לעריק מהשירות לכל דבר ועניין. בכדי להתמודד בהצלחה מול המערכת הצבאית ומול בית הדין הצבאי תזדקקו לשירותיו של סנגור צבאי המתמחה בדיני צבא.

  עריקות בחוק השיפוט הצבאי

  חוק השיפוט הצבאי מפרט את סוגי העבירות ואת העונש המוטל עליהן. לפי סעיף 92 בחוק השיפוט הצבאי מוגדרת עריקות כהיעדרות של חייל, סדיר או מילואים משירות, מתוך כוונה לא לחזור. הסעיף שבא מיד אחריו מגדיר את תקופת ההיעדרות כתקופה של 21 ימים לפחות, בכדי שתחשב עריקות.

  הפרקליטות הצבאית – ענישה על עריקות

  לרוב הפרקליטות הצבאית תעמיד לדין עריק מהשירות. לפרקליטות זרוע מיוחדת העוסקת אך ורק בנושא עריקים (מה שמעיד על החשיבות המיוחדת שמייחס צה"ל לנושא) ושמה – פרקליטות עריקים. סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי דן בהיעדרות מהשירות ללא אישור והפרקליטות מגישה את כתב האישום בהתבסס על סעיף זה. היעדרות מהשירות נחשבת במערכת הצבאית לעבירה חמורה – כל כך חמורה עד כי עונש המקסימום למי שביצע עבירת עריקות ונחשב עריק מהצבא הינו15 שנות מאסר. שופטים בתי הדין הצבאיים לא נוטים לגלות סלחנות כאשר מדובר בעבירות עריקות, לכן הסיכוי הכי טוב שלך כעריק מהצבא, לצאת בעונש מינימאלי הוא התייעצות ושכירת שירותיו של עורך דין צבאי.

  זאת ועוד לעיתים בתי הדין הצבאיים אף יוסיפו רישום פלילי אשר ילך איתכם לכל החיים כחלק מהענישה. עריק שמתמודד לבד מול הפרקליטות הצבאית ובתי הדין הצבאיים תוך התייעצות עם סנגור שאיננו סנגור צבאי או מתמחה בדיני צבא יכול למצוא את עצמו בתסבוכת רצינית בהיעדר ייצוג מתאים.

  יחס הצבא לעריקות ממילואים

  עריקות ממילואים עשויה להסתיים בהליך של כתב אישום, או דין משמעתי. במקרה ומילואימניק מבצע עריקות שניה ממילואים (תוך פרק זמן של חמש שנים) יוגש כתב אישום נגד העריק. כתב אישום בגין עריקות ממילואים יוגש במידה והעריק ביצע עבירת עריקות של שנה ומעלה. צה"ל לא רואה בעין יפה עריקים כאשר עבודה של סנגור צבאי בעל ניסיון והתמחות בדיני צבא יכולה לעשות הבדל משמעותי בגובה העונש.

   

  הטיפול שמוענק ע"י עו"ד ריקי ישי מותאם לכל חייל לפי בעייתו ומצוקתו באופן אישי. הטיפול הוא מקצועי ופותר את הבעיות המשפטיות של כל חייל על הצד הטוב ביותר. במשרד זה תיהנו מאוזן קשבת ומגיבוי מלא כך שאתם בידיים בטוחות מכל הבחינות.

  ליצירת קשר צלצלו לטלפון 072-3380186 או צרו קשר באמצעות אתר האינטרנט. 

  מידע נוסף בנושא

  עריקות מצה"ל

  צה"ל מתייחס בחומרה לכל מי שנעדר או נעדרת מהשירות ללא רשות, בין אם מדובר על חיילים בסדיר ובין אם על חיילי מילואים. ככל שתקופת ההיעדרות מתארכת, כך הענישה עלולה להיות קשה יותר. במקרים שבהם מדובר על יותר מ-45 ימי עריקות הגורם המוסמך לשפוט את החייל (או החיילת, כמובן) הוא בית דין צבאי, כשעל-פי חוק השיפוט הצבאי ניתן לגזור על חיילים שנעדרו מהשירות גם 3 שנות מאסר (ואפילו 7 שנים, במקרים שבהם נקבע כי החייל נעדר מהשירות מתוך כוונה שלא לחזור). עוד כדאי לדעת כי מאסר של 3 חודשים ומעלה גורר אחריו רישום פלילי, שעלול להשפיע לרעה על החיים גם לאחר השחרור מצה"ל. בהתאם מומלץ להיעזר בעו"ד על-מנת למזער את העונש ככל האפשר, ובפרט בעורכת הדין ריקי ישי שזהו אחד מתחומי ההתמחות העיקריים שלה.

  איך להפחית את העונש על עבירת עריקות?

  * קשיים בשירות הצבאי – צה"ל מייחס חשיבות לניסיונות אמיתיים של העריק למצוא פתרונות לקשיים שאיתם התמודד עוד לפני ההיעדרות מהשירות. עו"ד שמשכיל להציג באופן משכנע ניסיונות שכאלה מסייע להקל על העונש.

  * מצוקה כלכלית – כשההיעדרות מהשירות בוצעה על רקע קושי כלכלי, עורכי הדין של העריקים יציגו מסמכים רלוונטיים שישפיעו על גזר הדין.

  * נסיבות משפחתיות – עורכת דין מיומנת עשויה להציג גם את הנסיבות המשפחתיות הייחודיות של העריק או העריקה בכדי לשכנע את בין הדין הצבאי להקל בעונש.

  * התנהלות בבית הדין – הבעת חרטה אמיתית וכנה עשויה אף היא לתרום להפחתת העונש בגין העבירה החמורה.

  אוזן קשבת ומאבק נחוש

  ההשלכות הקשות שעלולות להתלוות לכל עריקות – הן שלילת החופש לפרק זמן ממושך, והן הרישום הפלילי – מחייבות התנהלות מושכלת, ובפרט קבלת עזרה ממי שזו המומחיות שלה. ריקי ישי רשמה היסטוריה כשהפכה לעורכת דין מוסמכת כבר בגיל 20 (הצעירה ביותר אי פעם בישראל), ולכן הספיקה לצבור ניסיון רחב היקף. בנוסף, לעורכת הדין ישי היכרות מצוינת עם הגופים הצבאים הרלוונטיים, וכשמצרפים לכך את האוזן הקשבת והנחישות שמאפיינות אותה, התוצאה היא שירות משפטי מועיל במיוחד.

  ×

  שיחת ווטסאפ