Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

צור קשר

חיילים! נעשה לכם עוול?

יש לכם שאלה? אתם לא לבד!


  פטור מהצבא

  יצחק הראל
  יצחק הראל
  2023-05-11
  ריקי היקרה תודה רבה, אני מפרגן לה כעורך דין בעצמי. כשהייתי זקוק לעזרה מול רשויות בצה״ל בנושא אישי, ריקי מיד הטתה שכם, היתה קשובה, אכפתית ומקצוענית, ריקי חוללה קסם כשהייתי בטוח שאין סיכוי לכך, וגרמה לי לקבל מצה״ל בדיוק מה שהייתי צריך. אז תודה רבה לך ריקי היקרה, את מקצוענית וירבו כמותך בישראל, וכל מי שמחפש עו״ד מומחה בנושאים צבאיים ממליץ בחום על ריקי. תודה שוב. איציק הראל, עו״ד
  עידו נקש
  עידו נקש
  2023-02-07
  אין על ריקי בעולם כולו ! ובכללי השירות נדיר בנדירותו ! ❤️
  Lena
  Lena
  2023-01-21
  ריקי ומאיה היקרות, תודה רבה רבה על הליווי ,ההכוונה והטיפול המסור!!!🌸 לאורך כל הדרך הייתן זמינות לכל שאלה, הפגנתן מקצועיות, נסיון ואיכפתיות . תודה !!!!💯💗
  Vladi Somethin
  Vladi Somethin
  2022-10-13
  תודה רבה על המקצועיות, היחס האישי הליווי הצמוד ועל הטיפול מהיר. ממליץ בחום!
  yuval
  yuval
  2022-09-14
  שילוב מנצח! עו"ד ריקי ישי ועו"ד מאיה סימון נדירות וייחודיות בגישתן. הן משלבות מקצועיות וידע נרחב בתחום הצבאי לצד רגישות אמפתיה והבנה עמוקה למצבים מורכבים, ויוצרות בית חם לכל מלש"ב/חייל הזקוק לעזרתן. אנחנו שכרנו את שירותי המשרד לתהליך קבלת פטור מהשירות הצבאי ומהפגישה הראשונה הייתה תחושת סיפוק והבנה שאנחנו בידיים טובות.
  חזי כהן
  חזי כהן
  2022-09-14
  הי לכולם נהנו מאוד לעבוד מול ריקי ומאיה המנות. מתחילת הדרך הבנו שאנחנו בידיים טובות. התאום ציפיות תאם את הביצוע ואף יותר. אמינות עשר! היינו ביאוש ועכשיו הכל התהפך לטובה ממליצים בחום חזי ורד ומאגי
  יאיר בר
  יאיר בר
  2022-05-26
  היי אני הייתי לוחם במשך שנה היו לי הרבה קשיים בבית ולא יכולתי להמשיך להישאר במסגרת הזאת חשבתי שלצאת מצהל זה בלתי אפשרי בדרך נכונה, ריקי הוכיחה לי אחרת ! קיבלתי תמיכה מלאה לאורך כל הדרך מאיה העוזרת שלה הייתה זמינה לי לכל שאלה ומענה הדריכו אותי בדיוק מה לעשות ! תודה רבה לך ריקי אני חושב שאם לא הייתי פונה אלייך כנראה הייתי עריק ובמקום פחות טוב. תודה רבה לכן ריקי ומאיה על העזרה ❤🙏 ממליץ בחום על ריקי ישי לכל הקשור בצהל 💪👌
  Amir Caspi
  Amir Caspi
  2022-02-15
  עו"ד ריקי ישי פתרה לי בעיה מסובכת. לקראת הגיוס שלי צהל ערך רפורמה מקיפה לשיפור המיון. כמו בכל רפורמה, לא ניתן לחשוב על הכל ותמיד יש יוצאים מן הכלל. אני הייתי היוצא מן הכלל. ניסינו הכל בכוחות עצמנו, כולל שתי פניות לראש אכא. אמנם קבלתי יחס טוב ויעיל, אבל הבעיה שלי לא נפתרה. הגעתי אל עו"ד ריקי ישי ברגע האחרון. מצאנו אשת מקצוע אמינה ומסורה. בזכות הידע והניסיון שלה נמצא הפתרון. לעוד ריקי ישי יש את "המשהו הנוסף" שעשה את ההבדל הגדול.

   פטור משירות צבאי ניתן מסיבות שונות ובהן סיבות משפחתיות, סיבות רפואיות וסיבות נפשיות. לעיתים ניתן להשיג פטור משירות צבאי לחיילים שביצעו עבירות שונות, למשל: עריקות משירות צבאי.

   עריקות והשתמטות מצה"ל נחשבות לעבירה על החוק כי כל אזרחי ישראל מחויבים בגיוס לצה"ל. כאן המקום להבחין בין השתמטות משירות צבאי ובין עריקות:

   • השתמטות משירות צבאי – הכוונה היא לאי התייצבות בלשכת הגיוס במועד ובזמן שנקבע. אמנם המשתמט הוא אזרח לכל דבר אך בעניין זה חלים עליו החוקים הצבאיים, כלומר במידה והוא נתפס הוא נעצר, נשפט ומרצה את עונשו בהתאם לחוק הצבאי. בנוסף, העונש על העבירה מחריף בהתאם לתקופת ההשתמטות.
   • עריקות – הכוונה היא לחיילים שנעדרו משירותם הצבאי ללא אישור ושאין בכוונתם לחזור ליחידתם. העונש על עבירה זו הוא מינימום שנת מאסר ויכול אף להגיע ל-15 שנות מאסר. עם זאת, יש היררכיה בענישת עריקים:
    1. עריקים שנעדרו מקסימום 21 יום מיחידתם. חיילים אלו יישפטו ביחידתם והעונש מקסימלי שיקבלו הוא כליאה ל-35 יום.
    2. עריקים שנעדרו 21-45 יום מיחידתם. חיילים אלו יישפטו בכלא צבאי והעונש שיקבלו יהיה בהתאם לפסק הדין.
    3. עריקים שנעדרו מעל 45 יום מיחידתם. חיילים אלו יישפטו בבית דין צבאי ועונשם ייקבע בהתאם לכך : החל משנה מאסר ועד 15 שנה.

   לכן, בכל מקרה של עריקות והשתמטות מצה"ל מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמומחה בתחום זה. עורך דין זה יכול לבצע מספר פעולות, למשל:

   • לצמצם למינימום את העונש על עבירת העריקות והשתמטות מצה"ל.
   • להמיר את השירות הצבאי הראשוני בגחל"ת (גיוס חזרה לשירות תקין). גח"לת כולל לרוב הקלות בשירות הצבאי וקבלת סיוע מהמערכת הצבאית במטרה אחת – לסיים כחוק את השירות שממנו ערקו או השתמטו החיילים.
   • להעניק לכם פטור משירות צבאי למרות העבירה שביצעתם.

   עם זאת, כל מקרה נבחן לגופו בהתאם לנסיבות חייו הספציפיות של כל חייל. אין בכך כמובן המלצה לערוק או להשתמט מהצבא, אבל אם זה כבר קרה – עומדת לרשותכם אוזן קשבת ומקצועית במשרד עורכי דין ריקי ישי.

   פטור מהצבא: נסיבות שונות

   • פטור מטעמי דת – פטור מטעמי דת הינו נפוץ למדי ועומד בלב השיח הציבורי. מדובר על פטור שניתן לנשים יהודיות שמצהירות על ניהול אורח חיים דתי המונע מהן לשרת בצה"ל. הנתונים מראים, כי קרוב למחצית מהצעירות במדינת ישראל קיבלו פטור מטעמים של הכרה דתית, מה שמוכיח כי בחלק גדול של המקרים, מדובר על הצהרות שקריות. בעקבות כך, צה"ל החליט להחמיר את הבדיקות ומפעיל אמצעי חקירה שונים על מנת לזהות מקרי התחזות.
   • פטור מטעמי מצפון – פטור זה ניתן בעיקר לפציפיסטים שהשימוש בנשק או עצם השירות בצבא עומד בניגוד לתפיסת עולמם. קבלת פטור מהצבא מטעמי מצפון הינה מורכבת וסביר כי תיתקל במכשולים רבים. בכל זאת, ישנם חיילים המצליחים לקבל פטור מטעמי מצפון וזאת לאחר שעמדו במבחנים השונים של וועדת מצפון בצורה עקבית ויעילה.
   • פטור מטעמי בריאות – המונח פרופיל 21 מוכר לכולנו, מדובר בפטור הניתן על רקע בעיות בריאותיות, גופניות או נפשיות שאינן מאפשרות למועמד לגיוס לתפקד באופן סביר כחייל מן השורה. הליך קבלת פטור מטעמי בריאות מתחיל בפנייה לקב"ן או לרופא היחידה ולאחר מכן תתבצענה שורה של בדיקות שבסופן ייקבע הפרופיל הרפואי של החייל והאם הוא זכאי לפטור משירות צבאי.

    איך לצאת מהצבא מסיבות בריאותיות?

    הסיבה המרכזית להגשת בקשה לצאת מהצבא הינה בעיות בריאותיות או נפשית של המועמד לשירות ביטחון. פטור מטעמי בריאות ניתן באמצעות הורדת פרופיל, כאשר בעגה הצה"לית ההגדרה לפטור משירות הינה פרופיל 21 – אי כשירות לשירות. על מנת לקבל פטור מטעמים בריאותיים, עליכם להתייצב בפני וועדה המוסמכת להחליט ולקבוע האם אתם זכאים לפטור. חשוב להסביר שפרופיל 21 על רקע נפשי והן על רקע רפואי, יכתבו שניהם בתעודת השחרור "מטעמי בריאות".

    • פטור משירות בשל בעיות כלכליות – פטור משירות בשל בעיות כלכליות ניתן במקרים בהם בני המשפחה של החייל תלויים ביכולת ההשתכרות שלו. ברוב המקרים, הצבא לא מעניק פטור משירות בשל המצב הכלכלי הבעייתי של משפחת החייל, אלא מעניק סיוע, הטבות והקלות באמצעות תנאי שירות – ת"ש. רק במקרים חריגים ניתן לקבל פטור משירות על רקע קשיים כלכליים.
    • שחרור מהצבא לנשים נשואות או בהיריון – מועמדות לשירות צבאי זכאיות לפטור במידה והן רשומות כנשואות או שהינן בהיריון, הפטור רלוונטי גם לתקופת השירות, כלומר במידה וחיילת נישאה או נכנסה להיריון במהלך השירות, הרי שהיא תוכל להשתחרר מהצבא. בנוסף, אישה המצהירה על קיום אורח חיים דתי המונע מהן אפשרות לשרת בצבא, יוכלו להגיש בקשה שלא להתגייס. חשוב לציין שרק נשים שלמדו בביתי ספר דתיים מקבלות בסופו של דבר פטור. מי שלא למדה בבית ספר דתי תאלץ לעמוד בפני ועדת דת שתבחן את ידיעותיה הדתיות – מדובר בועדה קשה מאוד.

     

    הסיבות לקבלת שחרור מהצבא

    • נישואין, היריון והורות – פטור המיועד לנשים בלבד ומוענק באופן אוטומטי ומיידי בהתאם לסעיף 36 בחוק שירות הביטחון.
    • הגירה – פטור משירות בצבא הניתן מטעמי הגירה. מדובר בפטור שמקבלים מועמדים לשירות (מלש"בים) שהיגרו מחוץ למדינת ישראל בטרם הגיעו לגיל 16.
    • טעמי בריאות – פטור הניתן לחיילים או למועמדים לשירות שסובלים מבעיות בריאותיות שונות. הפטור מוענק בשלב קביעת הפרופיל, כאשר מי שנקבע בורו פרופיל 21.
    • הכרה דתית – פטור המיועד לנשים יהודיות שמצהירות על קיום אורח חיים דתי. כאשר מדובר בגברים יהודים שלומדים בישיבה, הרי שהם רשאים לבקש לדחות את מועד הגיוס שנקבע להם וזאת על פי הסדר "תורתו אומנותו".
    • טעמי מצפון – פטור משירות בכוחות הביטחון מטעמי מצפון המוענק למועמדים המצהירים על אידיאולוגיה שנוגדת את ערכי צה"ל. הפטור מוענק בהתאם לסעיף 39 בחוק שירות ביטחון. שחרור מהצבא מטעמי מצפון ניתן לאחר התייצבות של המועמד בפני וועדת מצפון שהינה בעלת הסמכות לקבוע הם המועמד לגיוס הינו כשיר או שאינו כשיר לשירות.
    • תושב חוזר – פטור משירות מילואים הניתן לתושבים חוזרים על פי קריטריונים ותנאים מקדימים כפי שמופיעים בחוק.
    • מצוקה כלכלית – פטור ייחודי הניתן לחיילים או מועמדים לגיוס בעלי רק סוציואקונומי נמוך. הפטור ניתן במקרים חריגים בלבד בהם מתברר כי בני המשפחה של המועמד לשירות נדרשים להיעזר ביכולת ההשתכרות של בנם.
    • פטור מטעמי הווי משפחתי – מדובר בפטור שניתן בועדה לבנות המגיעות ממשפחות בוכריות וקווקזיות אשר מוכיחות כי ההווי המשפחתי שלהן מונע מהן שירות. משרד עורכי דין ריקי ישי הצליח להביא גם לשחרורן של בנות נוצריות שאינן בוכריות או קווקזיות.

    מידע נוסף בנושא

    איך להשתחרר מהצבא

    תהליך קבלת שחרור מהצבא מיושם בהתאם למצב האישי של המועמד לגיוס והקריטריונים המופיעים בחוק. על מנת לקצר ולייעל את התהליך, מומלץ להגיש את הבקשה לקבלת פטור משירות בליווי של עורך דין צבאי מומחה ומנוסה בתחום. עורכת הדין ריקי ישי מתמחה במתן שירותים משפטיים מקצועיים למועמדים לגיוס, חיילים ואנשי כוחות הביטחון המותאמים למגוון צרכים בהם: שחרור מהצבא, העלאת או הורדת פרופיל, חקירת מצ"ח, ייצוג בבתי דין צבאיים, נפקדות ועריקות ועוד. אנו עומדים לשירותכם בכל שאלה, פנייה ובקשה ונשמח לשתף פעולה.

    שחרור מהצבא

    חוק שירות ביטחון שחוקק בשנת 1986 מפרט את הסיבות החוקיות שבגינן ניתן לקבל שחרור מהצבא. הפטור ניתן, בחלק מן המקרים, עוד טרם מועד הגיוס וכמו כן ניתן לקבל פטור גם במהלך תקופת השירות הן משירות סדיר והן משירות מילואים. הליך השחרור מהצבא מיועד לגברים ונשים כאחד וזאת בהתאם לתנאים ולמאפיינים המופיעים בחוק. למענה נוסף בתחום, צרו קשר עם עורכת הדין ריקי ישי.

    פטור חוקי מהצבא

    עורכת הדין ריקי ישי הינה בעל מומחיות וניסיון מקצועי בתחום הדין הצבאי וזאת לאחר ששימשה כסנגורית בפרקליטות הצבאית וטיפלה באלפי תיקים מורכבים בהצלחה יתרה. משרדנו מעניק שירותי ייעוץ וייצוג עבור חיילים בשירות סדיר, אנשי קבע ומילואים ואנשי שירותי הביטחון במגוון נושאים בהם: העלאת והורדת פרופיל, נפקדות, עריקות והשתמטות, פטור מהצבא, תביעות משרד הביטחון, הקלות בשירות, עבירות משמעת ועוד. אנו עומדים לשירותכם בכל שאלה, בקשה ופנייה ונשמח לשתף פעולה בדרך להשלמת המשימה על הצד הטוב ביותר עבורכם.

    פטור משירות צבאי

    למעלה ממחצית מהצעירים המיועדים לגיוס מקבלים פטור מהצבא בכל שנה. בשנים האחרונות, סוגיית ההשתמטות מצה"ל זוכה להתייחסות משמעותית ותופסת מקום מרכזי בנושאים הנחשבים בוערים בחברה הישראלית. ברוב המקרים, שחרור מהצבא יוצר הקשרים שליליים, אולם חשוב לדעת ולהבין, כי הרוב המוחלט של הצעירים שאינם מתגייסים זוכים לפטור מטעמים מוצדקים ואינם נחשבים כמשתמטים. קבלת הפטור מהצבא אינה הליך אחיד, שכן ישנם כמה סוגי פטורים המותאמים ומספקים מענה למגוון מצבים, תחומים ובעיות. קבלת פטור משירות יכולה להתרחש בהליך מהיר ולעתים, יהיה צורך לעבור מסלול מכשולים של ממש טרם קבלת מסמך השחרור המיוחל. בכל מקרה בו אתם סבורים כי מגיע לכם פטור משירות בצה"ל מסיבה כזו או אחרת, הרי שמומלץ לפנות לקבלת ייעוץ וליווי משפטי מקצועי של עורך דין צבאי מנוסה הבקיא ברזי ההליך והתנהלות מול המערכת הצבאית. למענה מקצועי בתחום, ניתן לפנות אל עורכת הדין ריקי ישי.

    איך לצאת מהצבא

    משרד עורכי דין ריקי ישי מספק שורה של שירותים משפטיים מקצועיים לחיילים ואנשי שירותי הביטחון לפני, במהלך ולאחר תום השירות. אנו מעניקים ליווי, ייעוץ וייצוג משפטי במגוון מקרים ומצבים: פטור משירות צבאי, העלאת או הורדת פרופיל, השתמטות, נפקדות ועריקות, תביעות משרד הביטחון ועוד. אנו נשמח לייצג אתכם מול מערכת המשפט הצבאית, בדרך להשגת התוצאה הרצויה, בהליך מהיר ויעיל המתאפיין בתחושת שליחות, אחריות ויחס אישי.

    איך לצאת מהצבא

    במידה ונתקלתם בבעיה בריאותית, כלכלית, משפחתית או אחרת שאינה מאפשרת לכם לשרת בצה"ל באופן תקין ונורמלי, הרי שוודאי שאלתם את עצמכם איך לצאת מהצבא. כיום, קרוב למחצית מהמועמדים לשירות צבאי אינם מתגייסים או שאינם משלימים את תקופת שירותם וזאת מסיבות שונות. על מנת להכיר את הדרכים הנכונות כיצד ניתן לצאת מהצבא, מומלץ להיוועץ עם עורך דין צבאי מומחה שיסביר לכם מהן סיבות מוצדקות, מבחינת הצבא, המאפשרות קבלת פטור ושחרור משירות צבאי. למענה מקצועי בנושא, יש לפנות אל משרד עורכי דין ריקי ישי.

    ×

    שיחת ווטסאפ